Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego, w Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu – sesja lato 2021 r.

  1. Na egzamin maturalny oraz egzaminy zawodowe wchodzimy wejściem głównym od strony dziedzińca szkoły. Wejście od strony boiska szkolnego zarezerwowane jest tylko i wyłącznie dla maturzystów SMS Junior.
  2. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  3. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  4. Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
  5. Przed wejściem na teren szkoły, a także w sytuacji tego wymagającej, dokonywany będzie pomiar temperatury ciepłoty ciała, za pomocą termometru bezdotykowego.
  6. Na teren szkoły nie będą wpuszczane osoby postronne. Rodzic/Prawny opiekun może wejść
    z dzieckiem na teren szkoły w sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się lub po uzyskaniu zgody dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.
  7. Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
  8. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd.
  9. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
  10. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
  11. Szkoła nie zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia mogą zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
  12. Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.
  13. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos maseczką.
  14. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego.
  15. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
  16. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający może zdjąć maseczkę, ale ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
  • podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
  • wychodzi do toalety,
  • podchodzi do niego egzaminator,
  • kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
  1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą oni odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
  2. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym.
  3. W przypadku części praktycznej egzaminów zawodowych egzaminatorzy obserwujący przebieg pracy zdających i podchodzący do kolejnych stanowisk egzaminacyjnych muszą podczas wykonywania tych czynności mieć zakryte usta i nos.
  4. Zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, sesjami lub zmianami egzaminu, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów.
  5. W przypadku egzaminu maturalnego z informatyki oraz w przypadku egzaminów zawodowych stanowiska egzaminacyjne, w tym również stanowiska służące do przeprowadzenia części pisemnej egzaminu przy komputerze, również powinny być zaaranżowane w taki sposób, aby zapewnić co najmniej 1,5-metrowy odstęp pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego / asystentami technicznymi / osobami obsługującymi sprzęt albo urządzenia. Jeżeli nie jest to możliwe, należy:
  • zmniejszyć liczbę zdających w danej sali egzaminacyjnej albo
  • oddzielić poszczególne stanowiska egzaminacyjne przegrodami wykonanymi np. z płyt wiórowych albo z pleksi.
  1. W przypadku egzaminów maturalnych i zawodowych, na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z np. jednego słownika, jednego egzemplarza dokumentacji technicznej, tego samego urządzenia, materiału/urządzenia, z którego może korzystać więcej niż jedna osoba, należy ustawić dozownik z płynem dezynfekcyjnym oraz poinformować zdających
    o konieczności korzystania z niego przed skorzystaniem z danego materiału egzaminacyjnego/urządzenia.
  2. Na terenie szkoły wyznacza się pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej
    i płyn dezynfekujący), w którym będzie odizolowana osoba w przypadku stwierdzenia u niej objawów chorobowych – pokój pielęgniarki szkolnej – parter – sala nr 6.
  3. W trakcie egzaminu zdających o obowiązują zasady bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
  • zakaz kontaktowania się z innymi zdającymi,
  • obowiązek zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej oraz po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
  • niedotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzeganie higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
  • konieczność zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
  1. Po zakończonych egzaminach, zdający nie mogą gromadzić się na terenie szkoły oraz na terenach do szkoły przyległych. Wrażeniami po egzaminie powinni dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie (o przyjętych rozwiązaniach należy poinformować zdających, a w przypadku zdających niepełnoletnich – również ich rodziców/prawnych opiekunów, z odpowiednim wyprzedzeniem).
  2. W przypadku egzaminów maturalnych oraz zawodowych zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.
  3. Żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej na stałe przed upływem jednej godziny od godziny rozpoczęcia egzaminu wskazanej w harmonogramie, np. przed godziną 10:00, jeżeli egzamin rozpoczyna się o godz. 9:00 (z wyjątkiem skorzystania z toalety, konieczności zażycia lekarstwa, kontaktu ze służbami medycznymi).
  4. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę
    z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.

 

 

 

Wrocław, 26.05.2021 r.